Powrót do: 5. Kącik Autoterapii
Roboczy podział bólu:
- Ból urazowy: wiadomo, jebło = boli 🙁
- Ból niespecyficzny, nawracający, przewlekły: skomplikowany temat, rozwijam go w kolejnej lekcji
- Ból wynikający z tzw. „skaleczenia funkcjonalnego”: ciekawa sprawa 🙂 przyjrzyjmy się temu:
Nasze ciało potrzebuje różnorodnego ruchu do zachowania sprawności, a nowoczesna cywilizacja nie wymaga od nas, żebyśmy używali naszego ciała w taki sposób, aby dostarczyć mu pełnowartościowego ruchu.
Ze względu na nowoczesny styl życia wykonujemy za dużo lub za mało pewnych ruchów w stosunku do innych.
To powoduje powstawanie skaleczeń funkcjonalnych, czyli napięć i przeciążeń będących początkiem bólowych wrażeń o charakterze kłujących punktów przy stawach obwodowych albo takich tępo spiętych obszarów w okolicach np. kręgosłupa czy łopatek. Nieraz to aż zatyka oddech.
Żeby opatrzeć drobne skaleczenie potrzeba po prostu odkazić rankę i nakleić plasterek. To absolutnie wystarczy na większość skaleczeń – nie trzeba lecieć z tym od razu do lekarza. Jednak gdy zaniedbamy takie drobne skaleczenie, to jest duża szansa, że początkowo niewinna ranka zacznie się paprać i w końcu przeistoczy się w trudniejszą do opanowania ranę, której wyleczenie będzie wymagało specjalistycznej interwencji.
Dokładnie tak samo jest ze skaleczeniem funkcjonalnym, tylko zamiast octeniseptu i plasterka potrzebujemy zastosować odpowiednio dobrany do naszych potrzeb ruch. Np. dla lekkiego bólu kolana pod rzepką pojawiającego się tylko przy schodzeniu ze schodów, jako taka apteczka pierwszej pomocy może wystarczyć automasaż przodu uda, delikatne rozciąganie i kilka ćwiczeń.
Krótko mówiąc: dużą część problemów bólowych moglibyśmy ogarnąć samodzielnie, jeśli tylko mielibyśmy do tego dobry “przewodnik”.
Właśnie ten wniosek popchnął mnie do stworzenia Kącika Autoterapii 🙂 Znajdziesz tutaj propozycje procedur opartych o ćwiczenia i techniki automasażu, wraz z zasadami ich wdrożenia. Co więcej, wskazuję również ’czerwone flagi’, które mogą świadczyć o niespecyficznym charakterze bólu wymagającym indywidualnej diagnostyki i dalszego postępowania pod opieką specjalisty.
W kolejnej lekcji skręcimy w stronę niespecyficznych, przewlekłych i nawracających dolegliwości bólowych.